Zapraszamy na szkolenia biznesowe i wyjazdy team building – w naszym ośrodku

Przedstawicieli jakich zawodów najbardziej brakuje na pracowniczym rynku.

<!–more–>Ostatnio przedsiębiorstwa zaczynają mieć coraz większe problemy ze znalezieniem odpowiednich ludzi na rozmaite stanowiska, na dzień dzisiejszy ma taki problem blisko 45 procent firm. Jak można zauważyć, tego typu sytuacja ma miejsce dużej ilości gospodarek, zaś nasz kraj plasuje się sporo powyżej średnich wyników w ogólnej statystyce. Wynika to z paru różnych przyczyn i na pewno z takiej sytuacji są zadowoleni ludzie szukający zatrudnienia.
Prezentowane problemy z zatrudnieniem mają obecnie przedsiębiorstwa działające w różnych branżach, sytuacja będzie dotyczyła zarówno wykwalifikowanych kierowców i pracowników fizycznych, ale także specjalistów i inżynierów. Obecnie powiedzieć już wręcz można o kryzysie na całym świecie, gdyż skala tego zjawiska zaczęła osiągać bardzo niepokojące rozmiary, w przeciągu ostatnich kilku lat pogłębiając się znacząco.
Wbrew powtarzanym opiniom, stawiającym pośród mocno poszukiwanych zawodów specjalistów IT, to po statystykach widać co innego. Co prawda zatrudnienie dobrego specjalisty do działu IT cały czas nie jest łatwe, to jednak w całościowym zestawieniu zajmują oni dopiero ósmą pozycję. A najtrudniej już od paru lat jest znaleźć doświadczonych pracowników fizycznych.
Grupa ta jest jednak bardzo duża i obejmuje dużo zawodów. Tak więc poszukiwani są monterzy, mechanicy i elektrycy, dużą popularnością cieszą się także spawacze, stolarze oraz osoby mające uprawnienia na wózki widłowe. W większości z tych branż coraz ciężej jest ze znalezieniem kompetentnej, zaangażowanej osoby do pracy w swojej firmie.
Kolejną dość mocno poszukiwaną i trudną do znalezienia grupą zawodów są doświadczeni kierowcy, przede wszystkim autobusów i samochodów ciężarowych, a potem inżynierowie oraz operatorzy maszyn. Kolejne pozycje przypadają usługowej i gastronomicznej branży – najróżniejsze hotele i restauracje także łatwo mieć nie będą jeśli mają w planach zatrudnić rzetelne osoby na różne stanowiska.
Obecnie bardzo często można zauważyć w wielu branżach rosnącą rywalizację o dobrych pracowników. Przedsiębiorstwa jakie chcą pozyskać nowych muszą zaproponować coraz to lepsze warunki, więc obecni pracodawcy również są zmuszeni do stosowanych działań, jakimi przede wszystkim będą zwiększone pensje.