Zapraszamy na szkolenia biznesowe i wyjazdy team building – w naszym ośrodku

Czy nowoczesne technologie mają ma duży wpływ na poziom bezrobocia.

Ostatni okres czasu to coraz bardziej optymistyczna sytuacja na rynkach pracy – jak pokazują dane udostępnione przez Ministerstwo Pracy, poziom bezrobocia uzyskał najmniejszy od 1991 roku poziom. W październiku bieżącego roku wyniosło 8,2 procenta, a spadki były widoczne w prawie wszystkich województwach. Sytuacja taka oznacza dla pracodawców, że mogą pojawić się u nich problemy z zatrudnieniem dobrych pracowników.

Z pewnością taka sytuacja jest mocno widoczna w branżach technologicznych, tam już od kilku lat pracujący tam ludzie są przyzwyczajeni do tego, że to oni dyktują warunki. Jednak taka sytuacja zaczyna mieć miejsce w zupełnie nowych branżach, również w obszarach, w których całkiem niedawno jeszcze z pracą było bardzo różnie.

Tego typu sytuacja będzie dość korzystna nie tylko dla osób szukających pracy, lecz i dla całości gospodarki, którą pomoże napędzić wzrost pensji. Poza tym coraz większą rolę ogrywają różne benefity, którymi motywuje się pracowników. Zaliczają się do nich między innymi karnety do obiektów sportowych, opiekę medyczną czy też pakiet ubezpieczeń dla pracownika i jego rodziny.

Co ciekawe, w naszym kraju trendy przedstawiają się zupełnie inaczej, niż w reszcie świata, gdzie obserwuje się systematyczny wzrost poziomu bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja pracy ocenia, że w roku 2017 ogólna ilość ludzi bez pracy może osiągnąć poziom blisko 200 milionów. Główną przyczyną tego typu problemów jest gorsza koniunktura gospodarcza.

Wbrew tezom wielu osób, postęp technologiczny i coraz większa automatyzacja zbyt mocno nie wpływają na wysokość bezrobocia. Takie hasła usłyszeć już można od dwustu lat, a cały czas mimo pojawienia się dużej liczby najróżniejszych urządzeń pracowników nic nie zastąpi. Natomiast faktycznie tak jest, że nowoczesne technologie mogą spowodować wymieranie pewnych profesji i powstawanie zupełnie nowych.

Ich liczba w ostatnich latach bardzo dynamicznie rośnie, albo bezpośrednio korzystają one z technologii, albo zapewniają jej obsługę na odpowiednim poziomie. Z takich też powodów coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i większa elastyczność pracowników, którzy chcąc mieć atrakcyjne zatrudnienie muszą inwestować we własny rozwój i nie bać się zmian.